Recent Winners

Graduate Fellowships

Fulbright U.S. Student Program 
​Aimme Real Arrayga, awardee
Aurora Ilog, alternate 
Tiffany Reyes, alternate
Kellen Aguilar, semi-finalist 
Derek Blankenship, semi-finalist
Rosalie Atkinson, nominee 
Rebecca Baker, nominee 
Amanda Blazey, nominee 
Alex Hackworth, nominee 
Kelsey Kwong, nominee
Carolyn Newswanger, nominee
Helene Sparangis, nominee
Samantha Woehl, nominee

F. Edward Hébert Armed Forces Health Professions Scholarship Program 
Edwin Bennett

Marshall Scholarship 
Amanda Blazey, nominee
Derek Blankenship, nominee 

Teaching Assistant Program in France 
Francisco Campos
Charity Watson
Leah Zawalnicki

Whittier Fifth Year Art Fellowship
Lily Baxter
Davis Gerber

Undergraduate Fellowships

American Association of Teachers of Japanese Scholarship
Gabriela Salgado

Don ‘50 and Virginia Baudrand Fellowship in Chemistry 
​Hyesoo Kim

John ‘45 and Jan Cauffman Fellowship
Sofia Dueñas
Christina Ibarra

Mary Davis Fellowship in Public Service 
Sofia Dueñas
​Kelcey Negus 

Gilman International Scholarship 
​Lightmary Flores
Gabriela Salgado

HHMI-SMART Fellowship 
Recipients to be Announced

Hong Kong Early Childhood Practicum Fellowship
Amanda Aguilar
Alina Bonto 
​Byanca Bravo
Micheyla Buechler
Francisco Campos
Lauren Kakazu
Melissa King
Breelyn Kamppila
Juan Navarro
Tiffany Tsui

Intex Fellowship
Sydney Allen                             
Andrew Lara
Aung Htet Moe
Tiffany Peterson
Brittany Snapp

Jeffrey Lindstrom ’94 Fellowship 
Maxwell Hoversten

Mellon Mays Undergraduate Fellowship 
​Kiara Downs                            
Sofia Dueñas 
​Breana Gomez                         
Brianna Martinez 
​Amer Rashid

National Association of Student Personnel Administrators (NASPA) Undergraduate Fellowship
​Lisardy Velasco

Richard M. Nixon Fellowship 
​Titas Grabauskas

Richard M. Nixon National Political Convention Fellowship
Cindy Banh
Samantha Vega

Barbara Ondrasik ’57 and David Groce Fellowship 
Jessica Adachi
Alma Corado Barrios
​Aidee Campa
Philip de Castro
Lauren Galantai
​Brianna Sahagian

James R. Parks Fellowship 
Aaron Shreve
Karsten Torres

James R. Parks Prize 
Alex Hacikoglu
Kyle Hendrix 
Hyunjib “Jake” Kim
Karina Lule   
​Kendyl Riley
Stella Thermos

Ed Petersen ’93 Fellowship in Organizational Leadership 
Samuel Esposito

Pitts Family Foundation Fellowship
Joanne Nguyen                        
Jessica Stackhouse                        
Rose Triest   

Public Policy and International Affairs Fellowship 
Christina Ibarra, alternate

Research Experiences for Undergraduates (REUs) and Internships
​Kourtney Brodnax, Executive Intern, Target and National Conference on Race & Ethnicity in American Higher Education Student Scholar
Amanda Cabanilla, MMUF Summer Research Training Program, University of Chicago 20481798
Luz Castro, Young Religious Leaders Fellowship, CLUE-LA
Alexander Chambers, Summer Research Internship, Covex LLC
Philip de Castro, NSF Seattle University Mathematics Early Research REU Program in Combinatorics
Sofia Dueñas, Summer Undergraduate Research Program, Curry School of Education at University of Virginia 
Terianne Hamada, NSF Summer Research Program in Chemistry, University of Nebraska-Lincoln
Kathleen Lee, NSA and NSF Summer Undergraduate Research Institute in Experimental Mathematics, Lyman Briggs College at Michigan State University
Joshua Lopez, Eugene and Ruth Roberts Summer Student Academy, City of Hope
Marissa Ochoa, Summer Undergraduate Research in Biology, Pepperdine University-Seaver College
​Xochitl Ramirez, Make-A-Wish Greater Los Angeles
​Victorianne Romberger, REU in Mathematics Biology, Duke University
Michael San Angelo, Summer Undergraduate Research Program, University of Utah
Sara Turpen, Cope Health Scholar, St. Joseph’s Hospital
Clifton Whittaker, REU in Materials Research and Plasma Physics, University of Louisiana
​César Zamora, CMPC Sutter Health Hospital Intern, San Francisco and Summer Research Internship, NuGen Technologies

Standiford Mentor Program Fellowship 
​Kelcey Negus

Standiford Research Fellowship 
​Victorianne E. Romberger

Udall Scholarship
Madeleine McMurray, nominee
Matthew Voegtle, nominee

Whittier Fellowship for Underrepresented Students in the Sciences                                                                             
​Alina Bonto                               
Carlos Campos Moya

Yao Yuan Sze Fellowship in Kinesiology
Jasmine Tong               
Katrina Wong

Share